EPA2020: Agroeksperdi kuivatilahendused on sobilikud nii suur- kui väiketootjale

14.-15. oktoobril toimuval põllumajanduse aastanäitusel EPA2020 tasub kindlasti külastada Agroeksperdi messiboksi, et uurida, milliseid kuivatilahendusi nad teraviljakasvatajatele pakuvad.

Möödunud reedel avas tulundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad Jõgevamaal Õuna külas uue ja uhke viljakuivati. „Jõgeval asub hetkel meie viimane ja tehnoloogiliselt kõige täiuslikum kuivatikompleks. Kuivati mahutavus on 55 tonni vilja, gaasipõletite võimsus 5200 kW, niiskuse eraldus 5%/h, viljapunkrite kogumahutavus 10 000 tonni,“ kirjeldas Agroeksperdi esindaja Urmas Nigula.

Nigula sõnul teeb Õuna küla kompleksi eriliseks tehnoloogiline paindlikus: juhtprorammis on üle 400 automaatika tee, ehk võimalus teha erinevaid tööoperatsioone on palju. „Näiteks saab kuivatada erinevatel režiimidel – nii läbivoolu- kui ka portsionrežiimil. Vilja saab liigutada kõigi punkrite vahel, kuivatada punkrite vahel, samal ajal laadida vilja sisse ja välja jne. Kogu kompleks on juhitav läbi arvuti ja ka distantsilt,“ rõhutas Nigula.

Ka väiketootja leiab endale sobivaima lahenduse

Sel suvel valmis Agroeksperdil ka Lääne-Virumaal Vajangul Träm Põllumajanduse OÜ kuivati. „Tegemist on CHIEF Industries’i poolt toodetud portsionkuivatiga, mida on võimalik panna tööle ka läbivoolurežiimile. Hetkel soovis klient portsion-lahendust mahutavusega ca 30 tonni vilja. Kuivati gaasipõleti on võimsusega 2100kW, niiskuse eraldus 5% tunnis. Kuivati on varustatud ka prahieraldustsükloniga, mis puhastab vilja liigsest prahist. Kogu kompleksi juhtimine toimub läbi arvuti ja seda on võimalik ka distantsilt teha,“ kirjeldas väiketootjale mõeldud lahendust Nigula ja lisas, et Vajangul asuvas kuivatil on veel ventileeritav koonuspunker mahutavusega 500 tonni. „Selline lahendus maksab koos paigaldusega ca 300 000 eurot“. Urmas Nigula sõnum teraviljakasvatajatele on see, et kindlasti tasuks ka väiksemal tootjal nende poole pöörduda. „Meilt on võimalik tellida tehnoloogiliselt kõige kaasaegsemaid lahendusi nii suur- kui väiketootjatele. Tule ja uuri meie käest EPA messil täpsemalt,“ sõnas Nigula.

Loe pikemalt: https://www.pollumajandus.ee/uudised/2020/10/14/epa2020-agroeksperdi-kuivatilahendused-on-sobilikud-nii-suur-kui-vaiketootjale