Lääne-Virumaal tegutsev põllumajandus- ja loomakasvatusettevõte Aaspere Agro OÜ soetas kolm aastat tagasi uue teraviljakuivati, mille tootlikkuseks lubati 60 tonni kuivatatud vilja tunnis. Tänaseks on selge, et suur investeering on end ilusti ära tasunud ja lubatud numbrid igati saavutatavad.
„Nagu sõiduauto ostmisel-müümisel peetakse üheks olulisemaks näitajaks kütusekulu, on teraviljakuivatite puhul kõige tähtsam näit tootlikkus. Eks ilusaid arve võib igaüks tootekirjeldusse kirjutada, aga meie huvi oli saada kuivati, mille kuivatusvõimsus ei oleks niiske vilja puhul nii tundlik,“ selgitab Aaspere Agro OÜ juhatuse liige Aimur Illison.
Parima kuivati leidmiseks uuriti kõigi Eesti turul saadaolevate kuivatite tausta ja referentse ning tunnistati parimaks Inglismaalt pärit Chief kuivatid, mis sobivad väga hästi ka Eesti heitlikesse ilmatingimustesse.Chief kuivatid töötavad paljudes maailma eri paikades nagu Suurbritannia, Ukraina, Kasahstan, USA jne.
Ilusaid arve võib igaüks tootekirjeldusse kirjutada, aga meie huvi oli saada kuivati, mille kuivatusvõimsus ei oleks niiske vilja puhul nii tundlikAaspere Agro OÜ juhatuse liige Aimur Illison
Kuivati tootlikkuse drastiline langemine niiske vilja puhul on aga Aaspere Agrole tuttav teema, sest nende teisel, varem ostetud viljakuivatiga, oli just see mure. „Chiefiga ei ole tõesti seda probleemi olnud, et tootlikkuse kadu nii suur oleks. Kuni 20%lise niiskusega töötab kuivati nagu täiesti kuiva vilja puhul. Vähehaaval hakkab see kukkuma 23-25%lise niiskuse puhul, kuid ka 30%lise niiskusega suudab Chief veel täiesti edukalt tööga hakkama saada,“ märgib Illison, lisades, et normaaltingimustes on kuivati tootlikkuse näitaja 100%, mis sageli konkurentide puhul pidavat jääma pelgalt numbriks paberil.
Lisaks tootlikkusele kiidab ta ka kuivati juhtimist, keskkonnasõbralikkust, ökonoomsust ning vähest hooldamisvajadust. „Eraldi hooldust see kuivati ei vaja, piisab kuluosade määrimisest ja põletite korralikust puhastamisest enne uut hooaega. Masin töötab vedelgaasiga, mis on loodussõbralik ning ökonoomne lahendus ja läheb meie farmi eesmärkide ning visiooniga igati kokku.“
Kuivati tööks vajalik vaid üks inimene
Kuivati juhtimine käib aga tänapäevasele tehnoloogia arengule omaselt läbi arvuti või nutitelefoni. Kui Aaspere Agrol kolm aastat tagasi uue kuivati ostmisel veel operaatorit polnud, tegeles Illison alguses ise masina juhtimisega. „See oli tõesti mugav. Kodus vajutasin telefonil nuppe ning vaatasin ümber kuivati olevatelt kaameratelt, mis seal täpselt toimub,“ ütleb Illison, lisades, et ka see oli nende jaoks üks väga oluline argument: hoida kokku tööjõukuludes.Selleks on ka kuivati hoiustuspunktid koonusekujulised, tänu millele saab vili ise edasi joosta ega vaja eraldi tööjõudu punkrite puhastamiseks. „Investeering oli küll tõenäoliselt mõnest konkurendist kallim, kuid oleme väga rahul. Soovitan Chiefi kuivateid julgelt,“ ütleb Illison.
Aaspere Agro OÜ on oma investeeringuga väga rahul. Chief teraviljakuivati tootmisvõimsus on 60 tonni/tunnis.
Aaspere Agro OÜ harib aastas 4000 hektarit maad, millest teravilja all on 3000 hektarit. Ettevõte kasvatab põhiliselt rapsi, talinisu, suvinisu ja otra. Lisaks on Aaspere Agrol 350 lüpsilehma, kelle tarvis investeeriti hiljuti ka uude robotlauta.